poniedziałek, 28 października 2013

Horror Week  2:

A Nightmare on The Elm Street: Freedy Kruger

























Freedy Kruger to jeden z najbardziej znanych bohaterów ze szklanego ekranu i bez wątpienia jedna z największych ikon horroru.
Twórcą tego przyjemniaczka jest Wes Craven, który pod wpływem przeczytanego artykułu o ludziach, których nawiedzały nocne koszmary i z ich powodu umierali we śnie. Scenariusz powstał w 1981 roku, lecz żadna wytwórnia nie chciała go zrealizować, aż trafił do producentów z New Line Cinema, którzy zgodzili się go sfilmować - zresztą film okazał się wielkim sukcesem finansowym i uratował wytwórnię, która była na progu bankructwa.
Podobno postać Freede’go była inspirowana autentyczną postacią - okolicznego pijaczka, który kręcił się w okolicy rodzinnego domu Wes’a. Pijaczek miał oszpeconą twarz i nosił stary rozciągnięty sweter. Natomiast nazwisko należało do chłopaka, który dawał kość Wes'owi w szkole.
Filmowa historia Freedego i tak w skrócie:
Freedy Kryger jest owocem gwałtu, jego matką była zakonnicą Amanda Kruger, która pracowała w szpitalu psychiatrycznym w Springwood. Pewnego dnia przez pomyłkę została zamknięta na oddziale z najbardziej niebezpiecznymi chorymi. Minęło kilka dni zanim ją odnaleziono. Matka, jako zakonnica nie usunęła dziecka.  Po urodzeniu Freedy trafił do sierocińca, skąd trafił pod opiekę alfonsa, który znęcał się nad nim. O jakimś czasie ból zaczął sprawiać mu przyjemność – do tego stopnia, że zaczął sam się okaleczać brzytwą ojca.
Po kliku latach Freedy zamieszkał przy ulicy Wiązów wraz z żoną i córką. Jednak w Springwood zaczęły ginąć dzieci (Freedy skonstruował sobie rękawice, gdzie zamiast palców zmontował ostrza). Kiedy żona Freedego zaczęła się domyślać, że to on porywa dzieci, ginie z rąk Freedego. Wkrótce na ślad Freedego trafia policja, ale z powodu błędów procedur sądowych - Freedy wychodzi na wolność. Jak nie trudno się domyśleć mieszkańcy Springwood niebyli tego powodu bardzo zadowoleni, zaczęli ścigać go na własną rękę? Freedy schował się w opuszczonej kotłowni, którą podpalono. Freedy spłonął żywcem, a jego zwłoki trafiły do bagażnika na złomowisku. Ale jak to w filmach bywa - w chwili śmierci Freedy zawarł pakt z siłami ciemności, które obdarowały go nieśmiertelnością, a ona sam nawiedzał dzieci swoich oprawców w snach - jeżeli osoba umierała w snach, umierała też na jawie.
W rolę Freedego wcielił się genialny Robert Englund:
A Nightmare on Elm Street (Koszmar z ulicy Wiązów)
Rok prod.: 1984, Reżyser: Wes Craven
W tym filmie debiutował Johnny Deep
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy’s Revenge 
(Koszmar z ulicy Wiązów 2: Zemsta Freddy’ego)
Rok prod.: 1985, Reżyser: Jack Sholder
A Nightmare On Elm Street 3: Dream Warriors (Koszmar z ulicy Wiązów 3: Wojownicy snów)
Rok prod.: 1987, Reżyser: Chuck Russell
A Nightmare On Elm Street 4: The Dream Master (Koszmar z ulicy Wiązów 4: Władca snów)
 Rok prod.: 1988, Reżyser: Renny Harlin
Nightmare on the Elm Street 5: The Dream Child (Koszmar z ulicy Wiązów 5: Dziecko snów)
 Rok prod.: 1989, Reżyser: Stephen Hopkins
 Freddy’s Dead: The Final Nightmare (Freddy nie żyje: Koniec koszmaru)
Rok prod.: 1991, Reżyser: Rachel Talalay
New Nightmare (Nowy koszmar Wesa Cravena)
Rok prod.: 1994, Reżyser: Wes Craven
Freedy nawiedza ekipę filmową, która kręci film... Koszmar z ulicy Wiązów a na ekranie pojawiają się aktorzy z gdzie grają samych siebie.
Freddy s. Jason (Freddy kontra Jason)
Rok prod.: 2003, Reżyser: Rony U
Freedy spotyka Janosa Vorhees z Piątku 13-ego (ale o tym wkrótce)

Warto wspomnieć o serialu telewizyjnym o Freedy pt. „Freddy’s Nightmares”, którego powstały 2 sezony każdy po 22 odcinki. Freedy pojawił się jeszcze w serii książek będącymi adaptacją filmów, w kilku grach i całej masie komiksów, tu polecam Freddy vs. Jason vs. Ash

I jak to bywa w USA  w 2010 nakręcono remake, gdzie w Freedego wcielił się Jackie Earle Haley - a sam Freedy oprócz tego, że był morderca to też pedofilem - bez komentarza.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz